משלימים פערים ומתכוננים לשנה הבאה: הצטרפו לקורסי הקיץ במתמטיקה ובאנגלית

משלימים פערים ומתכוננים לשנה הבאה: הצטרפו לקורסי הקיץ

הכנה לכיתה א'

המדריך המקיף להורים

המעבר מגן חובה לכיתה א' הוא אבן דרך משמעותית בחיי הילדים שלנו. כשהם יוצאים לפרק החדש הזה, לנו ההורים יש תפקיד חשוב במתן הדרכה וכלים כדי להבטיח מעבר חלק.

במדריך המקיף הזה, נבחן את ההיבטים השונים של ההכנה לכיתה א' – הכנה לימודית, הכנה רגשית והכנה חברתית. וניתן טיפים מעשיים שיעזרו לכם להכין בהצלחה את ילדכם לכיתה א'. 

הכנה לכיתה א'

המדריך המקיף להורים

ילדים בכיתה א

המעבר מגן חובה לכיתה א' הוא אבן דרך משמעותית בחיי הילדים שלנו. כשהם יוצאים לפרק החדש הזה, יש לנו ההורים תפקיד חשוב במתן הדרכה וכלים כדי להבטיח מעבר חלק.

במדריך המקיף הזה, נבחן את ההיבטים השונים של ההכנה לכיתה א' – הכנה לימודית, הכנה רגשית והכנה חברתית. וניתן טיפים מעשיים שיעזרו לכם להכין בהצלחה את ילדכם לכיתה א'. 

הכנה לימודית

בכיתה א' התלמידים יפתחו כישורים לימודיים בקריאה, כתיבה וחשבון.

התלמידים ילמדו מיומנויות שיעזרו להם לפיתוח האוריינות – היכולת לקרוא ולכתוב. הם ילמדו את הא'-ב', להפריד מילים להברות ולזהות איזה צליל משמיעה כל אות ולגלות מילים שמתחרזות.

מבחינת כתיבה הם ילמדו לכתוב את כל האותיות ומילים שונות בדפוס.

הם ילמדו מיומנויות שונות של שיחה והעברת מסרים – ביטוי מחשבות, רגשות ורעיונות בצורה ברורה. הם ילמדו לשאול שאלות ולענות על שאלות על סיפורים שהמורה תקריא, הם ידברו על הדמויות והעלילה בסיפור.

בחשבון התלמידים ילמדו להבין מה מספרים מייצגים, הם ילמדו לספור עד 100, לספור בעשרות שלמות ולספור אחורנית, הם יכירו את מונחי החיבור והחיסור וילמדו לחסר ולחסר עד 10 בעל פה. בנוסף הם ילמדו לזהות ולעבוד עם צורות. 

נוכל לתמוך במוכנות לכיתה א' של הילדים על ידי חיזוק מיומנויות מפתח לכיתה א' – כתיבה, קריאה וחשבון.

לימוד אותיות לכיתה א'

ללמוד לזהות ולכתוב אותיות היא מיומנות חיונית המהווה את הבסיס לפיתוח היכולת לקרוא ולכתוב.

כדי להפוך את תהליך הלמידה למהנה, אפשר לשלב מגוון פעילויות ומשחקים בשגרת היומיום עם הילדים. הנה כמה רעיונות שתוכלו לנסות:

פעילויות לזיהוי אותיות: 

צרו כרטיסיות עם כל האותיות כדי לעודד את הילדים לזהות אותן ואת הצלילים שהן משמיעות.

אפשר להוסיף לכרטיסיות תמונות בנושא שהילדים שלכם אוהבים ויוכלו לעזור להם לזהות את האות ואת הצליל שהיא משמיעה. למשל האות א' יכולה להיות עם תמונה של אלזה, תמונה של ארנב או תמונה של ארטיק.

עוד אפשרות היא לבחור את התמונה לכל אות ביחד איתם. צרו כרטיסיות של האותיות ללא תמונות ותסבירו לילדים להם על הצליל שהאות משמיעה, תוכלו לשאול אותם "איזו מילה זה מזכיר לך?" ואז תוסיפו לכרטיסיות תמונות בהתאם להקשר של הילדים שלכם.

תחשפו את הילדים בהדרגה לאותיות השונות, בכל פעם 2-3 אותיות. כדי לא לייצר עומס על הילדים, וגם כדי לשמור על הכיף, ההנאה והציפייה ללמוד משהו חדש. 

פעילות נוספת שתוכלו לנסות – צאו לציד אותיות ביחד שבו הילדים מחפשים פריטים ברחבי הבית שמתחילים באות מסויימת.

תרגול כתיבת אותיות: תאפשרו לילדים הזדמנות להתאמן בכתיבת אותיות באמצעות חומרים שונים כמו גיר, צבעי פנדה, עפרונות צבעוניים ואפילו חול צבעוני. השתמשו בנייר עם שורות כדי לעזור להם לכתוב את האותיות באופן נכון.

חקירת צלילי האותיות: תכירו לילדים את הצלילים השונים שהאותיות מייצגות. שחקו במשחקים שעליהם לזהות חפצים או מילים שמתחילות בצליל ספציפי. למשל, האות מ' מייצגת גם את הצליל ששומעים כשאומרים מְגֵרָה וגם את הצליל של המַמְתַּקִּים שנמצאים בתוכה 🙂

תרגלו מיזוג צלילים כדי לפענח מילים והפרידו מילים לצלילים בודדים. למשל איך אפשר לחלק את המילה שולחן לשני צלילים? או איזו מילה יוצרים הצלילים חן ושול?

לימוד קריאה

קריאה היא שער לעולם של ידע ודמיון. טפחו את אהבתם לקריאה באמצעות קריאה קבועה ופעילויות מעשירות. קריאה מוקדמת יכולה להיות קשה ולכן חשוב שננסה להוריד את רמת התסכול.הנה כמה אסטרטגיות שיסייעו לפיתוח הקריאה שלהם בצורה מהנה:

קריאה משותפת: הקדישו זמן בכל יום לקריאה משותפת עם ילדכם. בחרו מגוון ספרים המתאימים לתחומי העניין ורמת הקריאה שלהם. עודדו אותם לקרוא בקול, תוד כדי שאתם מספקים להם תמיכה והדרכה. וגם עודדו אותם לשאול שאלות, לנחש איך הסיפור יתקדם, לדבר על הדמויות ולספר סיפורים מחדש.

פינת קריאה חלומית: תצרו להם פינה קטנה וקסומה משלהם, שהם יכולים להגיע לקרוא בה לבד כדי לטפח את העצמאות והבעלות שלהם על הרגלי הקריאה.

זיהוי מילים: למדו את הילדים לזהות מילים כתובות באמצעות חזרה וחשיפה בתדירות גבוהה. צרו כרטיסיות או השתמשו במשחקים הרבים שיש באינטרנט כדי לתרגל קריאה ואיות של מילים. תלמדו אותם שקריאה היא חלק מהיום יום, כמו לקרוא שלטים ברחוב או רשימת קניות. 

לכו ביחד לספרייה: שם הם יוכלו לגלות את עולם האפשרויות ולבחור ספרים שמעניינים אותם. תנו להם זמן להסתכל לבד ולקרוא, סביר להניח שהם ירצו להתחיל לקרוא ספר שהם בחרו בעצמם.

משחקי לימוד חשבון לכיתה א'

כישורי חשיבה כמותית חיוניים להצלחה של התלמידים בחשבון בכיתה א'. תוכלו לעזור לילדכם לפתח חוש חזק למספרים עם פעילויות ומשחקים שונים שיפתחו להם גישה חיובית למתמטיקה ויבנו את הביטחון שלהם ביכולות המתמטיות שלהם. הנה כמה רעיונות:

משחקי ספירה: השתמשו בחפצים יומיומיים כמו צעצועים או מטבעות לפעילויות ספירה. תרגלו ביחד ספירה קדימה וספירה אחורה,תספרו בדילוג של 2 ספרות, בחמישיות ובעשרות.

תרגול זיהוי מספרים: צרו כרטיסיות מספרים או השתמשו בקוביות ושחקו במשחקים שבהם הילדים צריכים לזהות ולהתאים מספרים. שלבו מספרים בפעילויות יומיומיות כמו קניות בסופר או בישול.

פתרון בעיות מתמטי: עודדו את ילדכם לפתור בעיות מתמטיות פשוטות באמצעות דברים פיזיים. השתמשו בהם כדי לייצג את פעולות החיבור, חיסור ומושגי כפל וחילוק בסיסיים.

קוביות מספרים לכיתה א

המטרה שלנו כהורים בהכנה לימודית היא להקל על המעבר שלהם לכיתה א'. לכן חשוב שנעשה הכל בשיתוף פעולה עם הילדים, בלי להלחיץ אותם, ושננסה לייצר אווירה נעימה ומשחקית. שימו דגש על המאמץ ולא על ההישגים. גם אם לא נבצע הכנה לכיתה א', את הפער הלימודי יהיה אפשר להשלים. אבל אם נצליח לטפח להם אהבה וסקרנות ללימודים, ירווח של זה חלווה אותם לאורך השנים בבית הספר.

מוכנות רגשית

הכנה רגשית של ילדכם למעבר לכיתה א' תסייע להם לצלוח את השינויים שהוא מביא איתו. נעזור להם לגשת לאתגרים בביטחון ולבנות חוסן בעזרת האסטרגיות הבאות:

תקשורת פתוחה: תבנו סביבה בה ילדכם מרגישים בנוח לבטא את מחשבותיהם ורגשותיהם. הקשיבו באופן פעיל ותתנו תוקף לרגשותיהם ללא שיפוט. תסבירו להם שזה נורמלי להרגיש בלחץ מול חוויות חדשות ואפילו תספרו על חוויות חדשות שלכם ואיך התמודדתם איתם.

תדברו איתם באופן פתוח על השינויים הקרובים כדי להפחית חוסר וודאות, והדגישו את ההזדמנויות שנמצאות בשינוי הזה.

חיזוקים חיוביים: תחגגו את החוזקות וההישגים של ילדכם, לא משנה כמה הם קטנים. עודדו חשיבה שמעודדת צמיחה על ידי הדגשת מאמץ והתמדה.

תרגול מיינדפולנס: למדו את ילדכם טכניקות הרפייה כמו נשימה עמוקה ודמיון מודרך שיסייעו להם להתמודד עם מתח וחרדה ולפתח חוסן. תרגלו את הטכניקות האלו ביחד באופן קבוע.

הכנה חברתית

המעבר לבית הספר אינו עוסק רק בלמידה, אלא גם בפיתוח מיומנות חברתית ורגשית. עזרו לילדכם לבנות מערכות יחסים חיוביות ומשמעותיות ומיומנויות תקשורת יעילות באמצעות האסטרטגיות הבאות:

אינטרקציה עם בני גילם: עודדו את ילדכם לשחק במשחקים קבוצתיים שדורשים עבודת צוות. ספקו להם הזדמנויות לתרגל שיתוף, משחקים בתורות ופתרון של קונפליקטיים בדרכי שלום. 

בניית אמפתיה: למדו את ילדכם להבין ולכבד את רגשותיהם של אחרים. עודדו מעשי חיבה ואמפתיה כלפי חברים ואחים.

פתרון בעיות: טפחו חשיבה ביקורתית ומיומנויות של פתרון בעיות על ידי עידוד ילדכם לחשוב על פתרונות לדילמות חברתיות ולנווט במצבים אמיתיים באופן עצמאי.

הכנה להורים - כי גם לנו זה לא פשוט

זה טבעי לחוות רגשות מעורבים כאשר ילדכם עולים לכיתה א'. חשוב שתדאגו גם לעצמכם כדי שתוכלו לתמוך בילדכם ביעילות. כשאנחנו מחוברים לעצמנו, אנחנו הורים טובים יותר. הנה כמה דברים שיכולים לעזור לכם:

פסק זמן: קחו רגע לחשוב על הרגשות שלכם סביב המעבר של ילדכם לכיתה א'. הכירו בפחדים ובחרדות שלכם, ואל תהססו לקבל תמיכה מחברים, משפחה או מאנשי מקצוע במידת הצורך.

תנו להם קרדיט: זה מרגיש שהגוזלים שלנו עוזבים את הקן, ועכשיו צריכים לדעת להתמודד לבד. תסמכו על היכולות שלהם, ותזכרו שסיפקתם להם בסיס חזק להצלחה.

זמן איכות: מעבר להכנות הרבות לכיתה א', תבלו זמן איכות אישי עם ילדכם. תעשו דברים כיפיים ששניכם אוהבים, כי בדיוק לרגעים האלה נתגעגע.

הורים מחבקים ילד בכיתה א

הכנת ילדכם לכיתה א' היא תהליך הדורש התייחסות להתפתחותם הלימודית, הרגשית והחברתית. על ידי יצירת סביבה תומכת ועידוד תקשורת פתוחה, אתם יכולים לעזור להם לבצע את המעבר החשוב הזה בביטחון ובהצלחה. 

רוצים לדבר איתנו?

השאירו פרטים ונתקשר בהקדם